Główny współfundator wyprawy. Nasza współpraca ze Stowarzyszeniem zaczęła się dwa lata temu przy okazji poprzedniej wyprawy „Syberia 2013”. Tytułowa odległa i rozległa kraina skrywa wiele interesujących miejsc, często szerzej nieznanych lub znanych ale tylko ze słyszenia. Wówczas odwiedziliśmy przynajmniej kilka jak nie kilkanaście miejsc, których stopień opracowania na łamach takich projektów jak Wikipedia czy Wikimedia Commons był bardzo mizerny. Od tego właśnie zaczęła się nasza współpraca, układ był prosty Stowarzyszenie wspiera nas finansowo przy uzyskaniu wiz a my odwdzięczamy się minimum 200 fotografiami miejsc dla projektów Wiki nieodkrytych. Plan udało się zrealizować na ponad 100%. Jak będzie tym razem? Zdjęć ma być przynajmniej 2000 i mają dokumentować przede wszystkim ślady działalności Polaków na terenie Europy, Kaukazu oraz kilku krajów Azji centralnej i Chin. Ponadto za cel postawiliśmy sobie uzupełnienie informacji pomocnych przyszłym podróżnikom w projekcie Wiki podróże.

 

 

 

Twierdzenie, że Chiny są odległym krajem z ciekawą historią produkującym niskiej jakości produkty i zalewającym nimi świat jest dalece nieprawdziwe. Chiny to przede wszystkim ogromny rynek dla maszyn o najwyższych standardach jakościowych i wytrzymałościowych. Efektem ogromnej produkcji przemysłowej jest wysokie zapotrzebowanie na energię. Wydobycie węgla kamiennego w Chinach jest większe niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych. Jest to niesłychanie ważny, ale też wymagający rynek zbytu m.in. dla Grupy Kopex. Grupa Kopex jest liczącym się na świecie producentem i dostawcą wysokiej klasy maszyn i urządzeń oraz nowoczesnych technologii dla górnictwa. Znajduje się w światowej czołówce najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw branży górniczej. Wyrazem tego jest sukces rynkowy produktów Kopex, jak również liczne nagrody i wyróżnienia. Jest to firma ekspercka specjalizująca się w inicjowaniu i prowadzeniu projektów inwestycyjnych o ponadprzeciętnej stopie zwrotu na najbardziej obiecujących rynkach. Podobnie jak nasza ekipa wyprawowa, Grupa Kopex to połączenie wizji, doświadczenia i entuzjazmu. Jesteśmy bardzo dumni z partnerstwa z Grupą Kopex. Udowadnia ono, iż takie pozornie szalone pomysły jak nasza wyprawa mają sens i budzą zainteresowanie przedstawicieli poważnego biznesu.

 

 

 

Zimne noce czy inne niedogodności wynikające ze spędzania około 30 dni w pięciu we wnętrzu w sumie małego samochodu nam nie grożą. To wszystko dzięki naszemu kolejnemu sponsorowi firmie Webasto. Z pewnością większość z was kojarzy Webasto głównie z ogrzewaniem postojowym i słusznie, ale to nie wszystko. To również klimatyzatory, agregaty chłodnicze, szyberdachy, systemy ogrzewania do wszelkich środków transportu. Polski oddział Webasto  jest również dystrybutorem grupy Dometic-Waeco, oferującej całą masę produktów pomagającym miłośnikom tzw. Carawaningu czyli przemierzania naszej planety przy użyciu kamperów i przyczep kempingowych. Dzięki Webasto zainstalowaliśmy w naszym Chinobusie ogrzewanie postojowe, lodówkę, instalację prysznicową, kuchenkę gazową, ledowe oświetlenie oraz układ zasilający nasze gadżety w napięcie 230V. Zupełną fanaberią wydaje się ekspres do kawy na 12V, ale mając na względzie informacje, że na tej trasie ciężko o dobrą kawę (za wyjątkiem Turcji), gadżet ten staje się niezbędny. Jak cały ten sprzęt będzie się spisywał w trasie? Opowiemy wkrótce.

 

 

 

Konkretnie model G3 w następującej konfiguracji:

- Procesor: Intel Core i& 4702MQ

- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX860M

- RAM: 16GB

- Dysk twardy: SSD + HDD po łącznej pojemności ponad 1TB

To będzie nasze wyprawowe okno na świat, to na tym sprzęcie będą przygotowywane codzienne relacje. Na nim właśnie będziemy obrabiać i wysyłać do was fotografie tych miejsc które uznany że nie mogą poczekać do naszego powrotu. To Hyperbook G3 będzie nas prowadził po, jak się spodziewamy, niejednokrotnie drogach widocznych tylko na mapach. Czy sprzęt się sprawdza i co na jego temat myślimy napiszemy wam na bieżąco.

 

 

 

Oprócz kilku lustrzanek, jeszcze większej ilości obiektywów, całkiem  już przyzwoitych aparatów w telefonach tym razem mamy jeszcze jedne narzędzie do realizacji zamierzonego planu.  Parrot Bebop – kompaktowy dron z obiektywem 14 MP typu „rybie oko”. Firma Parrot podeszłą do naszej współpracy bardzo ochoczo i ambitnie oprócz samego drona do dyspozycji mamy kontroler Skycontroller. Cały zestaw pozwala na filmowanie w Full HD i robienie zdjęć z podglądem na żywo dla operatora, a zasięg to aż 2km! Mamy tylko nadzieję, że nie zostaniemy posądzeni o szpiegowskie intencje.